Неперевершена краса у серці Карпат

Водоспади України: де знайти водяні скарби?

Не впевнена щодо вогню, та ось водою в її найчарівнішому прояві, а саме, водоспадами, я точно можу милуватися вічно. Будь-яке місце на Землі, де річки зриваються з обриву бурхливим потоком, зрошуючи все навколо кришталевими бризками, автоматично потрапляє в список must-see. І найкрутіше, близько ста водоспадів (враховуючи Кримські) розкидані по кутках України! Добиратися до них, правда, непросто – природа ніби навмисне заховала цю красу далеко від мегаполісів. Та хіба це зупинить шукача природних чудес?

(Дивись карту найцікавіших водоспадів України внизу статті;))

.

  Порада:
Ідеальний час для відвідування всіх водоспадів – навесні після танення снігів або після літніх злив, коли річки повноводні. Плануючи похід на спекотні дні, замість деяких водоспадів ви ризикуєте побачити слабкі струмочки. Що ж стосується часу доби, милуватися красою природи краще йти рано вранці, коли є великі шанси не юрмитися біля води з іншими туристами. Крім того, ранкові промені сонця на бризках, пташині трелі в союзі з шумом води – це взагалі неймовірний космос, заради якого варто прокинутися раніше.


 
Найбільший, найвищий водоспад в Україні та не менш вражаючі крихітки

Тур усіма водограями України триватиме, щонайменше, місяць. І навряд чи така витівка себе виправдовує – все-таки очі красу, а ноги фізичне навантаження повинні отримувати дозовано. Тому почнемо з найбільш вражаючих місць, а якщо сили залишаться, то і до водоспадів-крихіток доберемося.
.
Ялинський водоспад, 25 метрів
   Де: 8 км від с. Ділове, Закарпатська область

Найвищий водоспад в Карпатах, і при цьому майже «необжитий», тому що знайшли цього гіганта всього сім років тому. Від Ділового потрібно підніматися вгору каньйоном річки (стежка маркована) близько трьох годин – дорога не з легких, тому натовпу людей тут зазвичай немає. Найбільше Ялинський водоспад поки полюбився льодолазам, оскільки взимку він перетворюється в височенну крижану стіну. Розташований він так само, як водоспад Труфанець та водоспад Воєводин, відособлено від інших водограїв Карпат. Але, повірте, заради такого видовища варто зробити на своєму маршруті величенький крюк.
.
Манявський водоспад, 17 метрів
   Де: 5 км від с. Манява, Івано-Франківська обл.

Від села до водограю пішої ходи всього 40 хвилин. Перебуваючи тут, складно відчувати зв'язок з повсякденною реальністю – настільки все здається казковим: води Манявки обрушуються в ущелину, куди крізь ялинові лапи ледве дотягуються сонячні промені. Внизу розлилося озеро: його берега поросли мохом і папороттю, а води, за легендою, молодильні! До речі, всього за п’ять кілометрів знаходиться Бухтівецький водоспад – дуже схожий на Манявський, але менший в два рази.
.
Джуринський (Нирківський, Червоногородський) водоспад, 16 метрів
  Де: 5 км від с.Нирків, Тернопільська обл.

Його називають найбільшим рівнинним водоспадом України, хоча в те, що такий могутній потік утворився на відносно пологій місцевості, а не в горах, якось не віриться. Вражає не тільки масштаб (3 повноводних каскади шириною в 20 метрів), а й форма – вода спускається кам’яними, неначе штучно вибитими у скелі, сходами. Навколишні пейзажі також варті уваги: зовсім поряд знаходиться напівзруйнований Червоногородський замок, а за 20 км – мальовничі Заліщики. Водоспад привертає увагу багатьох туристів, а дорога до нього при цьому не дуже легка, тож майте це на увазі, і вибирайтеся на екскурсію якомога раніше.
.
Водоспад Гук Женецький, 15 метрів
   Де: 9 км від с. Татарів, Івано-Франківська обл.

Один з найбільш гучних водоспадів Карпат притягує увагу туристів не тільки влітку, а й взимку, коли під кіркою льоду і частоколом бурульок продовжує дзюрчати вода. Підходи тут облагороджені – є стежки та огороджені майданчики, з яких дуже зручно оглядати водоспад Гук. Яремче, туристична столиця Карпат, знаходиться поряд, тож відпочиваючи у місті, обов’язково заплануйте поїдку до Женецького водоспаду. Маршрут туди маркований, доступний як для пішоходів, так і для автомобілістів.
.
Водопад Шипіт, 14 метрів
   Де: 6 км від с.Пилипець, Закарпатська обл.

Кажуть, якщо прислухатися, в гуркоті вод Шипоту можна почути шепіт закоханих, яких забрав бурхливий потік води. Щоправда, відчути містичну енергію тут буде складно – це не те місце, де можна усамітнитися і насолодитися незайманою природою. Інфраструктура в околицях Шипоту добре розвинена, а влітку тут проходить щорічний неформальний фестиваль біля водоспаду «Шипіт». Як доїхати вам розкаже перший зустрічний, адже місце популярне і знайоме всім.  
.
Прутський (Говерлянський) водоспад - 12 метрів
   Де: 3 км від смт Ворохта, Івано-Франківська обл.

Цей водоспад складається з шести каскадів, 12 метрів - висота найвищого з них. Загальна ж висота каскадів - 80 метрів! Огляд водоспаду варто запланувати на час проходження занять з альпінізму зі сходженням на Говерлу. Якщо ж ви подорожуєте самостійно, орієнтуйтеся на турбазу «Заросляк» - від неї до водоспадів година ходьби.

Водопади не тільки для купання й милування, а ще для льодолазіння
.
Водоспад Пробій, 8 метрів
   Де: Яремче, Івано-Франківська область

Милуватися вируючими потоками річки, не залишаючи благ цивілізації, можна в Яремче. Водоспад Пробій розташований в центрі міста, і розглянути його можна з усіх ракурсів, навіть зверху (з мосту або з підвісної переправи).
.
Водоспад Гуркало, 5 метрів
   Де: 4 км від с.Корчин, Львівська обл.

Дістатися сюди можна тільки пішки. Сміливо плануйте пікнік і навіть ночівлю – тут є де розбити намет і розпалити багаття. Будильник, до речі, можете не заводити - Гуркало розбудить вас своїм фірмовим «гуркотом».
.
Водоспад Скакало, 4 метра
   Де: 3,5 км від с. Чинадієво, Закарпатська обл.

Добиратися сюди просто - потрібно йти через буковий ліс маркованою стежкою від санаторію «Водограй». Опинившись на місці, ви зрозумієте, чим Скакало зобов'язаний своїм ім'ям: зриваючись зі скелі, вода розділяється на струмочки, які «скакають» по уступах.
.
Водоспад Дівочі Сльози, 2 метра
   Де: Околиці м. Яремче
Навколо невеликого тихого каскаду ходять містичні легенди: кажуть, потоки води – це сльози дівчини, яка чи то втратила коханого, чи то була зачарована відьмою. Транспорт до цього «зачарованого місця» не проїде – добиратися від Яремче потрібно пішки, на мотоциклі або верхи (на дорогу піде півгодини-година).

.

.

Сюрпризи рівнинних районів

Географія українських водоспадів Карпатами і Закарпаттям не обмежується. Каскади з бурхливими потоками можна зустріти навіть на рівнинній місцевості. Наприклад, Недалеко від Житомира дзюрчить Вчелька, а в районі села Буки - Вир. Біля села Лисець в Хмельницькій області річка падає з 5-метрової висоти в ущелину з бірюзовою водою.

А серед степу в Дніпропетровській області розкинулися Токівські водоспади на річці Кам’янка (не плутайте з водоспадом Кам’янка у Львівській області), які в літній час перетворюються на величезну гідромасажну ванну - річка тут неглибока, можна сміливо сідати і підставляти тіло під бурхливі потоки води.

Токівські водоспади у степній Дніпропетровщині

.

Карта 15 самих-самих водоспадів України